Udane testy F3 na torze Imola

Udane testy F3 na torze Imola

Kacper Sztuka zakończył udane testy FIA Formula 3™ Championship na torze Imola. Mistrz włoskiej F4 miał okazję poznać zupełnie nowy dla siebie samochód w różnych warunkach, a tempo było więcej niż obiecujące.

Ostatnie tygodnie są dla Polaka bardzo intensywne. Nieco ponad tydzień temu przypieczętował tytuł mistrzowski w Italian F4 Championship, a dzisiaj może pochwalić się kolejnym cennym wpisem do wyścigowego CV.

Oficjalne testy FIA Formula 3™ Championship to był pierwszy kontakt Kacpra z samochodem klasy F3. Za jego przygotowanie odpowiadał zespół MP Motorsport. Na torze Imola kierowca z Cieszyna pokonał w sumie 114 okrążeń w trakcie dwóch dni testowych.

Imola (ITA), OCT 23-24 2023 – Third post-season test of the FIA Formula 3 championship at Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari. Kacper SZTUKA #11 MP Motorsport. © 2023 Diederik van der Laan / Dutch Photo Agency

Poza drobnymi problemami technicznymi we wtorkowy poranek 17-latek zaliczył płynne przejazdy w różnych warunkach atmosferycznych. Już w poniedziałek zyskiwał na pewności za kierownicą Dallary F3, a efektem tego było tempo na poziomie pierwszej dziesiątki w trakcie otwierającej sesji drugiego dnia. Testy zakończyła deszczowa sesja, lecz tor szybko przesychał we wtorkowe popołudnie. W ten sposób Polak miał okazję poznać nowy bolid w różnych warunkach. 

„Właśnie zakończyłem dwa dni testowe, które były dla mnie pierwszą okazją do poznania samochodu F3. To było niesamowite przeżycie poczuć moc i zaawansowaną aerodynamikę tego bolidu szczególnie na tak technicznym torze, jakim jest Imola. Uśmiech do teraz nie schodzi mi z twarzy, gdy pomyślę o prędkościach, które można osiągać w zakrętach. Pierwsza sesja była mocno zapoznawcza, ale już od drugiej zdobywałem coraz więcej pewności za kierownicą. Dziękuję zespołowi MP Motorsport, który na każdym kroku pomagał mi w szybkiej adaptacji do nowych warunków. We wtorek pojeździliśmy również na deszczówkach, co jest bardzo cennym doświadczeniem. Mam nadzieję, że zaprocentuje ono w przyszłości. Teraz wspólnie z najbliższym otoczeniem koncentrujemy się na finalizacji budżetu, abyście mogli mi kibicować w czasie wyścigów FIA Formula 3™ Championship. Trzymajcie za to mocno kciuki! Dziękuję moim partnerom ORLEN, Extral Aluminium, Akademia ORLEN Team, Tenutado oraz Drew-Lech, którzy umożliwili mi przetestowanie samochodu Formuły 3”. – podsumował testy Kacper Sztuka.

Imola (ITA), OCT 23-24 2023 – Third post-season test of the FIA Formula 3 championship at Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari. Kacper SZTUKA #11 MP Motorsport. © 2023 Diederik van der Laan / Dutch Photo Agency